Oszacowanie wartości marki. Cz.2 Cele wyceny.

W poprzednim wpisie zostały poruszone kwestie związane z tym, czym marka właściwie jest i jakie powinna posiadać atrybuty, aby stanowić przedmiot obrotu na rynku i tym samym posiadać wartość, którą możemy w ten czy inny sposób oszacować.

Dziś postaramy się przybliżyć cele, dla których marka lub znak towarowy (jako graficzny element marki) może być przedmiotem wyceny. Powody mogą być zróżnicowane:

  • Marka może być wytworzona przez przedsiębiorstwo we własnym zakresie lub nabyta na drodze transakcji kupna – sprzedaży. Zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 38 Wartości niematerialne (MSP nr 38), marki, które zostały zakupione, muszą być odzwierciedlane w bilansie przedsiębiorstwa, jako wartości niematerialne i prawne i podlegać amortyzacji przez określony i uzasadniony okres, o ile spełniają kryteria definicji składnika wartości niematerialnych, czyli wymóg możliwości zidentyfikowania takiego składnika, sprawowania nad nim kontroli i istnienia przyszłych korzyści ekonomicznych. Wartość tego typu aktywów powinna być weryfikowana na drodze wyceny przez niezależny podmiot. Polska ustawa o rachunkowości również nakazuje uwzględniać wartość nabytych znaków towarowych w postaci wartości niematerialnych i prawnych w bilansie jednostki (Art. 3 ust. 1 pkt 14).

Niestety, zgodnie z przepisami, nie można wprowadzać do bilansu wartości marek wytworzonych wewnątrz przedsiębiorstwa, ponieważ brakuje w tej sytuacji możliwości obiektywnego ustalenia wartości tych aktywów, co jest warunkiem wprowadzenia ich do ksiąg.

  • Oprócz celów księgowo-sprawozdawczych, wycena znaku towarowego może mieć miejsce podczas procesu oszacowania właściwej wartości całego przedsiębiorstwa, w celu planowanej transakcji jego kupna lub sprzedaży. Rzeczywista wartość rynkowa lub godziwa przedsiębiorstwa, które prowadzi rentowną działalności, może znacznie przewyższać wartość zgromadzonych na moment wyceny składników majątkowych (aktywa) uwzględnionych w bilansie. Nadwyżka pomiędzy godziwie oszacowaną wartością przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem jego zdolności do generowania przyszłych korzyści finansowych (zysków) nad sumą wartości aktywów, stanowi tzw. wartość reputacji przedsiębiorstwa (ang. googwill, niem. Geschaftswert - nadwartość), która obejmuje również wartość znaków towarowych należących do organizacji. O tym, czym jest wartość reputacji i co ją kształtuje powiemy w jednym z późniejszych wpisów na tej stronie.
  • W przypadku łącznia (fuzji) spółek, oszacowana właściwie wartość godziwa obu przedsiębiorstw może stanowić o parytecie wymiany akcji łączących się podmiotów na rzecz ich właścicieli.
  • W przypadku aportu znaku towarowego do innego podmiotu.
  • Oszacowana wartość marki może być pomocna w procesie pozyskania finansowania w postaci kredytów lub pożyczek bankowych, jako forma ich zabezpieczenia, szczególnie gdy księgowa wartość aktywów firmy nie odzwierciedla jej rzeczywistej wartości.
  • Wartość marki pomoże oszacować wartość opłat licencyjnych, w sytuacji, gdy rozważane jest udostępnienie marki do wykorzystania przez inne podmioty, nie powiązane z jej właścicielem. Wycena marki pomocna będzie również przy budowaniu sieci franczyzowej.
  • W postępowaniu sądowym przeciwko innym podmiotom bezprawnie wykorzystującym markę, jako potwierdzenie jej wartości.
brand 2