Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w pierwszym kwartale 2019 r. Raport GUS.

Końcem kwietnia GUS opublikował raport dotyczący sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju w I kwartale 2019 r. Najważniejsze informacje zawarte w raporcie:

W okresie styczeń–marzec br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w skali roku w tempie zbliżonym do obserwowanego w poprzednim kwartale. Zarówno liczba zarejestrowanych bezrobotnych, jak i stopa bezrobocia w końcu marca br. były niższe niż przed rokiem. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale br. było o 3,1% wyższe niż przed rokiem.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu marca br. kształtowała na poziomie 5,9% - poniżej poziomu sprzed roku, jak i sprzed miesiąca. W województwie małopolskim stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec marca wynosił 4,8% (spadek o 0,5 p.proc. w skali roku).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale 2019 r. wynosiły:

  • nominalne +6,7% r/r
  • realne +5,3% r/r

Oszacowano, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń–marzec br. było o 6,7% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (wobec wzrostu o 7,0% w IV kwartale ub. roku i o 7,1% przed rokiem).

Ceny w I kwartale 2019 r.

  • ceny konsumpcyjne +1,2% r/r

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był wolniejszy niż w kolejnych kwartałach ub. roku. Zwolniła m.in. dynamika cen towarów i usług związanych z transportem oraz z mieszkaniem. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w większym stopniu niż w IV kwartale ub. roku, ale wolniej niż w poprzednich okresach.

  • ceny produkcji w przemyśle +2,5% r/r
  • ceny produkcji w budownictwie +3,7% r/r

Tempo wzrostu cen producentów w przemyśle było nieco słabsze niż w dwóch poprzednich kwartałach. Notowano dalsze przyspieszenie dynamiki cen produkcji budowlano-montażowej.

Produkcja sprzedana przemysłu w I kwartale 2019 r.

  • niewyrównana sezonowo +6,1% r/r

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w skali roku w większym stopniu niż w dwóch poprzednich kwartałach. Wzrost produkcji notowano we wszystkich sekcjach przemysłu, najwyższy – w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji.

Produkcja budowlano-montażowa w I kwartale 2019 r.

  • niewyrównana sezonowo +9,4% r/r

Dynamika produkcji budowlano-montażowej była wolniejsza niż w poprzednich okresach. We wszystkich działach budownictwa produkcja była wyższa niż przed rokiem, w tym największy wzrost obserwowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

Sprzedaż detaliczna w I kwartale 2019 r.

  • niewyrównana sezonowo +4,1% r/r

Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w skali roku było wolniejsze niż w kolejnych kwartałach ub. roku. Sprzedaż w większości grup była wyższa niż przed rokiem.

Koniunktura gospodarcza: przedsiębiorcy prowadzący działalność w sekcji przetwórstwo przemysłowe oraz w zakresie handlu detalicznego oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w marcu br. Korzystniejsze niż przed miesiącem są oceny formułowane przez podmioty działające w budownictwie.

Pełny raport jest do pobrania na stronie internetowej GUS.

Logo GUS